Cocoon
Blog
17.3.2017

V rámci Kreativní snídaně nás tentokrát poctili návštěvou Radik Sedun a Petra Dočekalová, zástupci Briefcase Type Foundry – typografického studia zaměřeného na tvorbu a úpravy původních českých fontů. Svou prezentaci uvedli historickým přehledem československých písem, často úzce spojených s knižní produkcí, a představením jejich tvůrců. Zajímavé bylo dozvědět se v historické perspektivě více o působení známých typografů na uměleckých akademiích a jejich přímého i nepřímého vlivu na vznik nových písem.

 

 

Po roce 1989 vztah k písmu a jeho funkci zaznamenal razantní změnu. Písmo se stalo běžnou součastí každodenního života. Mnohé sady dosavadních fontů byly rozšířeny o nové znaky a obohoceny o variace řezů a velikostí, tím se rychleji a intenzivněji dostávaly do veřejného povědomí.

 

 

S nástupem digitální éry a masivním rozšířením osobních počítačů se vytváření nových fontů výrazně zjednodušilo, exponenciáně se rozšířila nabídka i okruh běžných uživatelů. Historii i živelnou tvorbu českých písem z posledních let mapuje výjimečná publikace, která vznikla ve spolupráci Briefcase a dalších českých typografů. TYPO 9010, kniha téměř encyklopedického rozsahu, představuje v přehledné časové ose nesčetná veřejná, nezávislá a komerční písma a zasazuje tvorbu českých fontů do mezinárodního kontextu.

 

 

Význam sdělení může, a také je, ovlivňován charakterem písma, kterým je psané. Jednotlivá slova pak nesou hlubší významy, než je na první pohled patrné. Písmo je důležité a udělat dobrý font znamená zkombinovat tvůrčí svobodu s disciplinovaným citem pro detail. Esencí našeho brandu je kreativita bez hranic, ale stejně tak si v Cocoonu ceníme smyslu pro detail – to je základ úspěšné kreativní spolupráce. 

 

 

tagy: Creative breakfast
sdílejte:
zobrazit vše

Může se vám také líbit:

Design Sprint Workshop

Design Sprint Workshop

Praktické využití Design Sprintu

více
Milan Fuorisalone Revisited.

Milan Fuorisalone Revisited.

Cocoon got inspired at Milan Design Week 2019

více
V is for Victory. And Vilnius.

V is for Victory. And Vilnius.

Read our Creative Director’s diary from the Vilnius visit as Chairwoman of The NAPA Baltics Awards.

více
let's connect
Loading...